Dożynki parafialne - uroczystość dziękczynienia za plony (01 września 2024 r.)
W niedzielę 01 września 2024 r. o godz. 11.00 odbyła się w naszej parafii uroczystość dziękczynienia za plony. Wszyscy korzystamy z pracy rolników, dlatego obowiązuje nas wdzięczność za chleb powszedni - dar Boga i owoc pracy rąk wielu ludzi. Jest to okazja do przypomnienia ciężkiej pracy rolników, tak często niedocenianej. Uroczystość dożynek parafialnych była także wezwaniem do szacunku dla chleba, którego tak często brakuje w różnych rejonach świata. Mszy św. przewodniczył ks. dr Sławomir Sobiech - proboszcz parafii. Przed rozpoczęciem liturgii ks. proboszcz pobłogosławił chleb, owoce i warzywa oraz wieniec dożynkowy przygotowany w tym roku przez mieszkańców Gradowa nad szosą.
"Patrzymy dzisiaj na ten świeży, pachnący chleb. Tego chleba musi wystarczyć nie tylko dla rodziny, ale i dla potrzebujących, biednych, dla tych, którzy z różnych powodów sami nie potrafią na ten chleb zapracować" - powiedział w homilii ks. proboszcz. Zwrócił uwagę na to, że ten chleb musi być dla nas przypomnieniem o tym, czego uczył św. brat Albert Chmielowski. Trzeba być dobrym jak chleb, który leży na stole i z którego każdy może odłamać tyle, ile potrzebuje. Sam swoje obrazy sprzedawał, by mieć na chleb dla najbiedniejszych, którymi się opiekował. Ten chleb, który dzisiaj został przyniesiony do świątyni, musi otwierać nasze oczy na potrzebujących pomocy. W tym miejscu warto powiedzieć o innej krakowskiej apostołce miłosierdzia (pochodzącej z diecezji włocławskiej) św. siostrze Faustynie, która nigdy nie odmawiała pomocy biednym. W czasie Eucharystii dziękowaliśmy dobremu Bogu za kolejny rok, w którym rolnicy mogli zebrać ziarna zbóż, plony z pól i cieszyć się owocami, jakie wydała ziemia. Rolnicy dobrze wiedzą, co to znaczy ciężka praca, troska, zmartwienie i znój, co to niepokój o jutro. Dlatego też potrafią cieszyć się i za wszystko dziękować. W tej dzisiejszej radości nie można zapominać o przesłaniu, jakie płynie od tego pachnącego bochenka do każdego z nas: "Bądź dobry jak chleb". Po błogosławieństwie udzielonym przez ks. proboszcza przemówił burmistrz Miasta i Gminy Piotrków Kujawski p. Krystian Betliński. Podziękował wszystkim rolnikom za ich ogromne poświęcenie, trud codziennej pracy. Nawiązał również do przeżywanej dziś 85 rocznicy wybuchu II wojny światowej (01 września 1939 r.). W uroczystej liturgii uczestniczył również radny p. Krzysztof Gradusiak, parafianie, rolnicy i zaproszeni goście. Po zakończeniu uroczystości uczestnicy liturgii podzielili się pobłogosławionym chlebem oraz przygotowanym przez parafian ciastem.
Uroczystość odpustowa - NMP Częstochowskiej (26 sierpnia 2024 r.)
"Jest zakątek na tej ziemi, gdzie powracać każdy chce, gdzie króluje Jej oblicze, na nim cięte rysy dwie. Wzrok ma smutny, zatroskany, jakby chciała prosić Cię, byś w matczyną Jej opiekę oddał się". Jest zakątek na tej naszej polskiej ziemi, gdzie zwracają się oczy wszystkich Polaków, gdzie biegną nasze myśli, gdzie kierujemy nasze modlitwy. Miejsce, w którym - jak mówił św. Jan Paweł II - mocniej bije serce. Miejsce, gdzie powracać chce każdy, kto choć raz postawił swe stopy na tym świętym wzgórzu. Miejsce, gdzie swój tron obrała "Matka o twarzy jak polska ziemia czarnej, o twarzy jak polska ziemia znaczonej bliznami". To miejsce to Częstochowa, wielka chluba naszego narodu. To Jasna Góra, nazywana przez wielu "Polską Kaną", gdyż to właśnie miejsce wybrała Maryja, by z niego obdarzać łaskami swe dzieci i wstawiać się za nami u Syna.
W naszej parafii przeżywaliśmy uroczystość odpustową. Sumie odpustowej o godz. 11.00 przewodniczył ks. dr Zbigniew Gmurczyk, dyrektor Archiwum Diecezjalnego we Włocławku oraz archiwista kurii diecezjalnej. W wygłoszonej homilii kaznodzieja zwrócił uwagę, że przemiana wody w wino na weselu w Kanie Galilejskiej jest symboliczna. Jezus chce pokazać, że naszą szarą codzienność przemienia w czas pełen łaski, miłości, pełen Boga. Maryja widzi każdą troskę, zmartwienie, potrzebę. Interweniuje u swego Syna - "nie mają już wina". "Hodegetria" (gr.) oznacza wskazująca drogę. Maryja jest dla nas "nawigacją", która wskazuje drogę prowadzącą do Jezusa. W życiu codziennym możemy łatwo stracić zasięg, łączność z niebem. Po to jest uroczystość odpustowa, żeby ten sygnał był. W uroczystości odpustowej uczestniczyli prezbiterzy dekanatu piotrkowskiego, kapłan pochodzący z parafii ks. Tadeusz Funk, bracia strażacy z Lubsina, służba liturgiczna, asysta parafialna, liczni parafianie i goście. Liturgię uświetniła orkiestra z Wierzbinka pod batutą p. Jakuba Sosnowskiego. Po Komunii św., po odmówieniu modlitwy słowo podziękowania wypowiedział ks. proboszcz. Na zakończenie liturgii miało miejsce wystawienie Najświętszego Sakramentu, Litania dziękczynna do Matki Bożej Częstochowskiej, procesja eucharystyczna wokół kościoła, śpiew "Te Deum", uroczyste błogosławieństwo oraz pieśń na zakończenie uroczystości odpustowej. Dziękując Bogu Najwyższemu za wszystkie otrzymane łaski, nieśmy naszej Ojczyźnie cząstkę dobra, jaką Bóg złożył w nasze serca. Idźmy przez życie z błogosławieństwem Boga i opieką Maryi, Pani Jasnogórskiej.
Uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli) - 06 stycznia 2024 r.
Bp Piotrowski (przewodniczący KEP ds. Misji): "wszyscy powinni stać się współpracownikami misjonarzy".
"Jeśli nie wszyscy mogą oddać się całkowitej działalności misyjnej, to jednak wszyscy powinni stać się współpracownikami misjonarzy" - napisał bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, w komunikacie na Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom, który przypada w Uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia. W roku 2024 obchodzimy go pod hasłem: "W Kościele jesteśmy misjonarzami". Bp Piotrowski zaznaczył, że w Kościele wszyscy jesteśmy uczniami i wszyscy jesteśmy misjonarzami "każdy w tym miejscu, które Pan mu wyznaczył. Jeśli nawet nie wszyscy mogą oddać się całkowitej działalności misyjnej, to jednak wszyscy powinni stać się współpracownikami misjonarzy". Przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji przypomniał, że obecnie 1690 misjonarek i misjonarzy z Polski głosi Ewangelię w 99 krajach świata. "Opuścili swe domy rodzinne, wspólnoty i diecezje, by wśród trudności i przeszkód dzielić się skarbem wiary i służyć najuboższym z ubogich. Misjonarze prowadzą działalność charytatywną, edukacyjną i medyczną, stając się znakiem nadziei dla opuszczonych, sierot, starców, bezdomnych i wykluczonych" - podkreślił. Dodał, że aby móc prowadzić "wspaniałe dzieła ewangelizacyjne potrzebują naszej pomocy duchowej i materialnej". Zwrócił uwagę, że 6 stycznia zbierane są we wszystkich parafiach ofiary na Krajowy Fundusz Misyjny. Z tego funduszu utrzymuje się również Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, gdzie obecnie 15 osób przygotowuje się do posługi misyjnej. Bp Piotrowski zauważył, że Objawienie Pańskie jest też patronalnym świętem Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. "Na całym świecie tego dnia dzieci należące do tego Dzieła łączą się w modlitwie i stają się kolędnikami misyjnymi. Dziękują one za zebrane w czasie kolędowania ofiary, które w tym roku przekażą je swoim rówieśnikom z Kolumbii i innym dzieciom z krajów misyjnych" - przypomniał. W imieniu polskich misjonarek i misjonarzy, bp Piotrowski podziękował za modlitwę i ofiarność, "poprzez które wyraża się nasza troska o misje". /BP KEP/
W naszej wspólnocie parafialnej na Mszy św. o godz. 11.00 gościliśmy Gminną Orkiestrę Dętą z Wierzbinka pod batuta p. Pawła Trawczyńskiego. Udział orkiestry nie tylko uświetnił liturgię uroczystości, ale stał się też okazją do radosnego śpiewania kolęd. Modliliśmy się wspólnie, by światło Chrystusowej miłości i prawdy, które prowadziło do Betlejem Trzech Mędrców, także dziś, dzięki misjonarzom, zajaśniało blaskiem Jezusa Eucharystycznego nad tymi, którzy Go jeszcze znają.
Dziękczynienie za Nawiedzenie Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej
Matko Boska Częstochowska, Zwycięska Królowo Polski, dziękujemy Ci za nawiedzenie
naszej wspólnoty parafialnej. Spójrz na nas, Twoje grzeszne dzieci, i wysłuchaj naszych
próśb. Ty, która z miłością pochylasz się nad polską ziemią, czuwaj nad nami przez Twój
jasnogórski obraz. Ty, która niezmiennie wskazujesz na Syna Twego, Jezusa Chrystusa, chroń
nas od ateizmu i wzmacniaj nasz Kościół. Ty, która jesteś dla nas Bramą Niebios, trwaj przy
nas wiecznie, oddalając wojny, niegodziwości i wszelkie zło tego świata. Ty, która wstawiasz
się za nami u Boga, broń naszych rodzin, by świadczyły o miłości i dobru. Piękna Czarna
Madonno z Jasnej Góry! Zanosimy do Ciebie nasze prośby, chyląc czoło w uwielbieniu.
Chwała Ci, Zwycięska Pani, po wszystkie czasy.
Uroczystość Nawiedzenia Obrazu Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej - 06-07 października 2023 r.
Parafia NMP Częstochowskiej w Kozach przeżywała Nawiedzenie Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej po raz pierwszy. Do tego wyjątkowego spotkania z Maryją przygotowywaliśmy się poprzez renowację Misji świętych. Przewodniczył im o. Bonifacy Jankowiak ze Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani (kapelan Zakładu Karnego we Włocławku - Mielęcinie). W czasie renowacji Misji świętych wierni rozważali Słowo Boże oraz wsłuchiwali się w nauki prowadzone przez ojca misjonarza. Był to z pewnością czas szczególny, święty.
Nawiedzenie Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej rozpoczęło się w piątek 06 października 2023 r. od nabożeństwa oczekiwania w kościele parafialnym, któremu przewodniczył ks. Damian Bułakowski, proboszcz parafii Sadlno. Wierni wyruszyli w procesji na miejsce spotkania (obok posesji Państwa Funk - bliskich kapłana pochodzącego z tutejszej parafii), trwając na modlitwie oczekiwali na przybycie samochodu - kaplicy. Następnie miała miejsce procesja z Wizerunkiem Czarnej Madonny do kościoła. Obraz nieśli członkowie rady parafialnej, ojcowie oraz strażacy. Po przybyciu do kościoła i ustawieniu obrazu na tronie, ks. Biskup senior Stanisław Gębicki zapalił świecę jubileuszową, a proboszcz parafii Sadlno odczytał Ewangelię o nawiedzeniu Elżbiety przez Maryję. Następnie ks. dziekan Krzysztof Gąsiorowski odczytał telegram Ojca Świętego Franciszka, a ks. proboszcz Sławomir Sobiech oraz poszczególne delegacje (rodzin, młodzieży i dzieci) przywitali Ikonę Matki Bożej we wspólnocie parafialnej. Uroczystej liturgii przewodniczył ks. Biskup Stanisław Gębicki, słowo Boże wygłosił ks. prof. zw. dr hab. Leonard Fic. Uroczystość uświetniła orkiestra z Wierzbinka pod batutą p. Pawła Trawczyńskiego. O godz. 21.00 zgromadzeni wierni odśpiewali Apel Jasnogórski, któremu przewodniczył o. Dariusz Nowicki (OSPPE), kustosz Obrazu Nawiedzenia. O godz. 22.00 parafianie uczestniczyli w Pasterce maryjnej, którą celebrowali proboszczowie posługujący w parafii, a także prezbiterzy pochodzący z tutejszej wspólnoty. Liturgii przewodniczył ks. kan. Antoni Wojciechowski, proboszcz parafii Topólka, słowo Boże wygłosił nasz rodak ks. Tadeusz Funk. Następnie miało miejsce nocne czuwanie, w czasie którego wierni odmawiali wszystkie części różańca świętego i trwali w ciszy przed obliczem Matki Bożej. W sobotę 07 października 2023 r. rano wierni modlili się Godzinkami o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. O godz. 9.00 była sprawowana Msza św. dla chorych, został udzielony sakrament namaszczenia chorych. Rodziny z małymi dziećmi, dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii św. oraz młodzież uczestniczyli we Mszy św. o godz. 11.00. W godzinie miłosierdzia wierni odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz różaniec. O godz. 16.00 Mszę św. na pożegnanie Obrazu Matki Bożej sprawował ks. dr Sławomir Sobiech, proboszcz parafii. Następnie w uroczystej procesji wierni odprowadzili Maryję w Ikonie Jasnogórskiej do samochodu- kaplicy, aby została przewieziona do parafii Piotrków Kujawski. W uroczystości uczestniczył ks. proboszcz wraz z delegacją parafian.
Uroczystość dziękczynienia za plony - dożynki parafialne - 03 września 2023 r.
Uroczystość odpustowa - NMP Częstochowskiej - 26 sierpnia 2023 r.
Kościół kieruje dzisiaj nasze myśli i serca w stronę Jasnej Góry. Jest to miejsce szczególne; miejsce licznych cudów, uzdrowień i nawróceń; miejsce, gdzie każde pokolenie wypraszało potrzebne łaski: obronę przed nieprzyjacielem, przywrócenie wolności narodowi, otoczenie macierzyńskim płaszczem każdej polskiej rodziny. To właśnie w tamtą stronę pielgrzymują każdego roku pątnicy przynosząc swoje małe i duże intencje, bo tam bardziej odczuwa się Jej obecność, obecność "Matki, która wszystko rozumie". W naszej parafii przeżywaliśmy w tym dniu uroczystość odpustową. Była ona kolejnym etapem przygotowania wspólnoty do nawiedzenia Matki Bożej, które będziemy celebrować w dniach 6-7 października br. Sumie odpustowej o godz. 11.00 przewodniczył ks. dr hab. Waldemar Karasiński, profesor WSD, proboszcz parafii Lubraniec, dyrektor Włocławskiego Wydawnictwa Diecezjalnego, redaktor naczelny "Ateneum Kapłańskiego". W wygłoszonej homilii ks. profesor zwrócił uwagę, że Maryja czeka na nasze nawrócenie. Czasy, w których nam przyszło żyć nie są łatwe. Maryja jest z nami zarówno w radościach jak i trudnościach. Dzieci nie traćcie nadziei - powiedziałyby nam Maryja mimo trudności. Maryja przybędzie do waszej parafii - przypomniał kaznodzieja. Dla nas ludzi wierzących najważniejszy jest cel ostateczny - wieczne zbawienie, niebo - o tym przypomina nam Maryja. Przez Zbawiciela możemy dotrzeć do domu Ojca w niebie. Od naszych serc, od naszych rodzin zależą powołania. W naszym doczesnym życiu potrzebna jest pokorna modlitwa, taka jaka była w życiu Maryi. "Maryjo, wzorze cierpliwości i wierności naucz nas trwać przy Twoim Synu, Jezusie Chrystusie".
W uroczystości odpustowej uczestniczyli prezbiterzy dekanatu piotrkowskiego, kapłan pochodzący z parafii ks. Tadeusz Funk, bracia strażacy z Lubsina, służba liturgiczna, asysta parafialna, liczni parafianie i goście. Liturgię uświetniła orkiestra ze Skulska pod batutą p. Arkadiusza Skuratowicza. Po Komunii św., po odmówieniu modlitwy miało miejsce podziękowanie ks. proboszcza. Na zakończenie liturgii odbyło się wystawienie Najświętszego Sakramentu, Litania dziękczynna do Matki Bożej Częstochowskiej, procesja eucharystyczna wokół kościoła, śpiew "Te Deum", uroczyste błogosławieństwo oraz pieśń na zakończenie uroczystości odpustowej. Dziękując Bogu Najwyższemu za wszystkie otrzymane łaski, nieśmy naszej Ojczyźnie cząstkę dobra, jaką Bóg złożył w nasze serca. Idźmy przez życie z błogosławieństwem Boga i opieką Maryi, Pani Jasnogórskiej.
Renowacja Misji świętych - 15.08.-17.08.2023 r.
W dniach 15-17 sierpnia 2023 r. nasza parafia przeżywała renowację Misji świętych. Przewodniczył im o. Bonifacy Jankowiak ze Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani we Włocławku (kapelan Zakładu Karnego we Włocławku Mielęcinie). W pierwszym dniu Misji świętych przeżywaliśmy uroczystość Wniebowzięcia NMP. O. Bonifacy podkreślił, że jesteśmy istotami refleksyjnymi. Dobrze jest pojednać się z historią swego życia, taką jaką ona była. Dążymy do świętości, ale świętymi uczyni nas Bóg - powiedział misjonarz. Maryja wybrała się w drogę do Elżbiety, poszła do Niej, by Jej pomóc. My również jesteśmy w drodze. Warto się o siebie troszczyć, o swoje życie duchowe. Czy wierzysz w życie wieczne? Czy wierzysz, że spotkamy się z tymi, którzy nas poprzedzili w drodze do domu Ojca? - pytał o. Bonifacy. Maryjo wspomagaj nas na drodze naszego życia, w tych nieustannych wyborach pomiędzy pięknem a brzydotą, dobrem a złem. Na zakończenie liturgii odbyło się błogosławieństwo ziół i kwiatów w uroczystość Wniebowzięcia NMP. Drugi dzień renowacji Misji świętych to dzień Krzyża. Krzyż to dla chrześcijan znak zbawienia i zwycięstwa, tron z którego króluje Mesjasz. Podchodzimy do niego zarówno ze czcią jak i z obojętnością, a czasem nawet z wrogością. Wieczorem uczestniczyliśmy w nabożeństwie drogi krzyżowej z kościoła na cmentarz parafialny. Parafianie nieśli krzyż, rozważania poszczególnych stacji poprowadził o. misjonarz. Na cmentarzu modliliśmy się za naszych drogich zmarłych tam spoczywających. Ostatni dzień renowacji Misji świętych to dzień odnowy sakramentu małżeństwa. Jesteśmy wszyscy poranieni, każdy ma jakąś bliznę na swoim sercu. Czy to znaczy, że mam skarłowacieć w swoim człowieczeństwie? - pytał o. misjonarz. Spotykamy mnóstwo ludzi w naszym życiu, ale rodzina jest czymś wyjątkowym. Nie ma bliższych osób. Małżonkowie powinni zakochać się na nowo, pochwalić, docenić. W czasie porannej i wieczornej Mszy św.. małżonkowie odnowili swe przyrzeczenia małżeńskie. O. misjonarz i ks. proboszcz udzielili błogosławieństwa dzieciom. Tego dnia wielu parafian przystąpiło do sakramentu pokuty i pojednania. Każdego dnia renowacji Misji świętych trwaliśmy na adoracji Najświętszego Sakramentu polecając Bogu radości i troski dnia codziennego, prosząc o błogosławieństwo dla małżeństw i rodzin, a także ludzi chorych, cierpiących i samotnych. Czas renowacji Misji świętych w naszej parafii to przygotowanie do uroczystości peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, którą będziemy przeżywać w dniach 6-7 października br.
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało) - 08 czerwca 2023 r.
Dietrich Bonhoeffer (1906-1945), znany niemiecki teolog protestancki, urodzony we Wrocławiu, a stracony przez faszystów 9 kwietnia 1945 roku w obozie koncentracyjnym we Flossenbergu, uczył o konieczności zabrania Boga w codzienność. Uważał, że chrześcijaństwo to coś więcej niż religia, rozumiana tradycyjnie, gdyż powinna opanowywać człowieka całkowicie. Każdy element życia, myśli i działania musi być poddany Bogu. Pisał: "Nie akt religijny czyni chrześcijanina, tylko udział w cierpieniu Boga w codziennym życiu". Zewnętrznym znakiem "zabrania Boga" z sobą na drogi życia jest uroczystość Bożego Ciała, przez którą chcemy przypomnieć sobie nawzajem i środowiskom, w których żyjemy, do kogo należymy i kim jesteśmy. Przypomina o tym procesja, która jest aktem zewnętrznej manifestacji wiary, przypominając przy tym o naszym codziennym kroczeniu z Chrystusem. Łączy w sobie wszystkie dziedziny życia, czyniąc z nich miejsca naszego apostolstwa i rozwoju duchowego. Nie ma bowiem innych dróg, niż codzienne i zwyczajne, którymi krocząc, można każdego dnia zbliżać się do Boga. Eucharystia jest "pokarmem pielgrzymów", którzy jak Żydzi przemierzają wielką pustynię życia. A celem Eucharystii jest przemienienie nas w to, co spożywamy (św. Leon Wielki). Pokarm i napój mają szczególne znaczenie dla wędrowców. Są niezbędne dla regeneracji sił, umożliwiają dalszą podróż. Boże Ciało jest podziękowaniem za opiekę Bożą i pokarm Ciała i Krwi Pańskiej. Jak zauważył Prymas Tysiąclecia, kard. Stefan Wyszyński: "Pan Jezus jest z nami na ziemi blisko dwa tysiące lat. W Betlejem był tak mały i drobny, że mógł się zmieścić w żłóbku. Dziś tak się rozrósł w swoim Kościele, że wypełnia sobą cały świat, a ciałem swoim karmi ludy i narody". W naszej parafii uroczystej Mszy św. o g. 11.00 przewodniczył ks. proboszcz. Tego dnia 6 dzieci przeżywało Komunię św. rocznicową. Pan Jezus od roku zaprasza dzieci na Świętą Ucztę, mogą przyjmować Eucharystię. Podczas Mszy Świętej sprawowanej przez ks. proboszcza dziękowaliśmy za łaski, jakich Bóg udzielił nam w minionym roku. Po liturgii odbyła się procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy, przygotowanych przez parafian z poszczególnych wiosek (Gradowo nad szosą, Malina, Polesie, Zakręta i Krzymowo). Przez całą oktawę Bożego Ciała uczestniczyliśmy w procesji eucharystycznej wokół Kościoła, wyznając obecność Chrystusa pod postacią chleba i wina. Na zakończenie oktawy odbyło się poświęcenie wianków z wonnych ziół, młodych gałązek drzew i kwiatów polnych.
Rozpoczęcie nawiedzenia obrazu Matki Bożej Czętochowskiej w diec. włocławskiej - 22 kwietnia 2023 r.
- Potrzebujemy matczynego nawiedzenia Maryi. Potrzebujemy Jej wstawiennictwa i opieki, ale nade wszystko Jej wrażliwego serca, które wysłucha naszych zbolałych serc i nauczy prawdziwie kochać - mówił bp Krzysztof Wętkowski 22 kwietnia 2023 r. w Bazylice p.w. Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli, podczas Mszy św. rozpoczynającej nawiedzenie Matki Bożej i Jubileusz 900- lecia Diecezji Włocławskiej. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11.00 przed świątynią gdzie nastąpiło powitanie Matki Bożej. Po uroczystym wniesieniu Ikony do kościoła, ks. Dariusz Kaliński, proboszcz parafii, odczytał telegram papieża Franciszka, w którym Ojciec Święty zapewnił o duchowej bliskości z wiernymi diecezji włocławskiej, udzielając uczestniczącym w celebracji jubileuszu i peregrynacji Ikony Apostolskiego Błogosławieństwa. Po powitaniu Matki Bożej przez biskupa włocławskiego, księdza proboszcza i przedstawicieli parafii, rozpoczęła się Msza św. W homilii bp Wętkowski ukazał znaczenie nawiedzenia Matki Bożej i Jubileuszu w życiu diecezjan oraz zachęcił do owocnego przeżycia tego czasu. Wyjaśnił, że Maryja nawiedza wszystkie parafie, by pomóc ludziom odnaleźć sens codziennego życia, w którym nie brakuje trudnych i niezrozumiałych sytuacji. - Dlatego potrzebujemy matczynego nawiedzenia Maryi. Potrzebujemy Jej wstawiennictwa i opieki, ale nade wszystko Jej wrażliwego serca, które wysłucha naszych zbolałych serc i nauczy prawdziwie kochać - tłumaczył homilista, zachęcając słuchaczy, by wykorzystali czas nawiedzenia Maryi na indywidualną modlitwę i osobiste spotkanie z Matką Bożą. W kontekście rozpoczynającego się jubileuszu, duchowny przypomniał najważniejsze momenty z historii diecezji włocławskiej. Zaznaczył m.in., że jest nazywana "diecezją męczenników"; w czasie II wojny światowej straciła ponad połowę duchowieństwa. Wspomniał też świętych i błogosławionych związanych z diecezją włocławską: o. Maksymiliana Kolbe, s. Faustynę czy bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, wyświęconego we włocławskiej katedrze absolwenta włocławskiego seminarium, a następnie wykładowcę i organizatora tej uczelni po zakończeniu wojny. Wyjaśnił też, że Jubileusz jest zaproszeniem do odkrycia Kościoła, jako wspólnoty wierzących, czasem nawrócenia oraz okazją, aby "obudzić w sobie świadomość, że nie tylko jest się w Kościele, ale jest się Kościołem". Na zakończenie zawierzył Jezusowi, przez ręce Maryi, czas nawiedzenia i jubileuszu, zgodnie z hasłem towarzyszącym tym wydarzeniom: "Przez Matkę do Syna". W procesji z darami przyniesiony został m.in. okolicznościowy znaczek pocztowy, upamiętniający jubileusz diecezji włocławskiej. Po zakończeniu Mszy św. nastąpiło otwarcie plenerowej wystawy, poświęconej historii diecezji włocławskiej oraz pierwszemu nawiedzeniu Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej w diecezji włocławskiej. Uroczyste obchody Jubileuszu 900- lecia Diecezji Włocławskiej, połączone z nawiedzeniem Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej, potrwają do 19 marca 2024 r. Rozpoczynające się nawiedzenie jest drugim nawiedzeniem Matki Bożej w diecezji włocławskiej. Pierwsze miało miejsce w latach 1974-1976 i rozpoczęło się także w Zduńskiej Woli.
(na podstawie wiadomości zamieszczonych na stronie diecezji włocławskiej)
Wizytacja kanoniczna parafii - 26 marca 2023 r.
W Piątą Niedzielę Wielkiego Postu (26 marca 2023 r.) nasza parafia przeżywała wizytację kanoniczną. Wizytacja jest działalnością pasterską, poprzez którą biskup diecezjalny utrzymuje bezpośredni kontakt z duchowieństwem i innymi członkami Ludu Bożego. Ks. Biskup Krzysztof Wętkowski - Biskup Włocławski przybył na plebanię w Kozach o g. 10.00. Najpierw zostały sprawdzone przez ks. kapelana księgi parafialne. O g. 10.30 ks. Biskup spotkał się z Radą Parafialną w kościele. Członkowie rady mieli możliwość zadawania pytań ks. Biskupowi. Biskup Wizytator przybliżył zebranym zarys dziejów diecezji włocławskiej oraz zapowiedział wydarzenie, które wkrótce będziemy przeżywać w diecezji - peregrynację obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Po skończonym śpiewie na rozpoczęcie liturgii ks. proboszcz zaśpiewał przewidziane w agendzie wezwanie i modlitwę za biskupa diecezjalnego. Następnie została odśpiewana pieśń ku czci Matki Bożej - Patronki parafii. Ks. Biskup po ucałowaniu ołtarza odmówił orację (kolektę) ze Mszy o Patronce Kościoła parafialnego. Następnie miało miejsce powitanie Biskupa przez proboszcza połączone z krótkim sprawozdaniem z życia religijnego parafii. W imieniu wszystkich parafian ks. Biskupa powitał p. Łukasz Sobieraj - członek Rady Parafialnej. W czasie Eucharystii ks. Biskup wygłosił homilię. Wzruszająca opowieść o wskrzeszeniu Łazarza daje świadectwo zbliżania się do ostatecznej konfrontacji Jezusa ze starszyzną Judei, której skutkiem jest skazanie Go na śmierć. Dziś jednak rozważamy Jego chwilowy tryumf, bo wskrzeszenie Łazarza sprawiło, że wielu pobożnych Żydów uwierzyło w Jezusa. Niezwykłość tego wskrzeszenia wynikała z faktu, że Łazarz był w grobie cztery dni. Po Komunii św. słowo podziękowania pod adresem ks. Biskupa skierował ks. proboszcz. Na zakończenie liturgii ks. Biskup udzielił wiernym pontyfikalnego błogosławieństwa, a następnie indywidualnie błogosławił dzieci obecne w kościele. Po Eucharystii udaliśmy się pieszo na cmentarz parafialny, aby wspólnie z parafianami modlić się za zmarłych. Po obiedzie na plebanii ks. Biskup wraz z ks. proboszczem i ks. kapelanem udał się do Lubsina, by odwiedzić chorych parafian. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej i serdecznej atmosferze.
Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego - 25 marca 2023 r.
Skupienie wielkopostne - 25 lutego 2023 r.
Czas Wielkiego Postu przygotowuje nas na największe tajemnice naszej wiary: mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. Aby to przygotowanie było owocne, potrzebujemy szczególnego czasu wyciszenia i modlitwy. Dobrą okazją ku temu są rekolekcje wielkopostne. Dzień skupienia i spowiedzi św. przeżywaliśmy w naszej parafii 25 lutego 2023 r. (sobota). Naszym przewodnikiem duchowym był ks. Marcin Ziółkowski, wykładowca śpiewu kościelnego WSD we Włocławku i wicedyrektor Studium Organistowskiego we Włocławku. Ks. dyrektor porównał dzień skupienia do tego czym w muzyce jest partytura. Jest to okazja do zatrzymania się nad naszym życiem, refleksji nad swoją wiarą. "Nikt nie staje się od razu wielkim świętym ani grzesznikiem. Do Boga zmierzamy pewnymi etapami" - podkreślił ks. rekolekcjonista. Każdy z nas poprzez swoje zaangażowanie, dobre uczynki, otwarte serce może ten świat czynić lepszym. Ks. Ziółkowski prosił wiernych, by ofiarowali Panu Bogu "partyturę życia" pewni że On poprowadzi nas przez to wszystko co składa się na nasze życie.
Przez cały dzień parafianie korzystali z sakramentu pokuty i pojednania. Ofiarowaliśmy również Koronkę do Miłosierdzia Bożego i dziesiątkę różańca św. w intencji pokoju w Ukrainie i na całym świecie. Niech udział w tym dniu skupienia wielkopostnego pomoże nam przeżyć ten czas jak najlepiej, gdyż każde nawrócenie rozpoczyna się od bliskiego spotkania z Ojcem.
Akt zaproszenia Matki Bożej do Nawiedzenia Diecezji Włocławskiej w znaku Ikony Jasnogórskiej. Jasna Góra. 22.10.2022.
Jasnogórska Królowo Polski!
Przez Maryję do Syna!
My wierni Diecezji Włocławskiej prosimy, abyś przybyła - w świętym znaku Ikony Nawiedzenia - do naszej Diecezji. Czekamy na Ciebie, bo wiemy, jak bardzo jesteś nam wszystkim potrzebna.
Potrzebujemy przebudzenia i umocnienia we wszystkich wymiarach naszego życia. Pomóż obudzić się nam wszystkim: biskupom, kapłanom, osobom życia konsekrowanego i wiernym świeckim; wszystkim mieszkańcom Ziemi Kujawskiej, Dobrzyńskiej, Wielkopolskiej i Sieradzkiej! Obudzić się tak, aby każdy otworzył się na wiarę poważną, wiarę broniącą wartości duchowych i moralnych w świecie, w którym żyjemy - w rodzinach, szkołach, w miejscach pracy i wypoczynku! Obudzić się tak, aby bardziej pokochać i współtworzyć Kościół: Kościół przykazań i miłosierdzia.
Wierzymy, Jasnogórska Pani, że wszystko możesz nam wyprosić u Syna. Popatrz więc z miłością na lud, który potrzebuje Twojego matczynego spojrzenia, niosącego błogosławieństwo Chrystusa. Obejmij swoim wzrokiem dzieci, młodzież, ludzi w pełni sił i w podeszłym wieku. Obyśmy wszyscy, wsparci Twoim orędownictwem, stali się prawdziwie ludźmi wiary, nadziei i miłości. Amen.
Diecezjalna pielgrzymka na Jasną Górę - 22 października 2022 r.
Dnia 22 października 2022 r. (wspomnienie liturgiczne św. Jana Pawła II) odbyła się pielgrzymka diecezji włocławskiej na Jasną Górę. Uczestniczyły w niej 42 osoby z par. NMP Częstochowskiej w Kozach oraz z okolicznych parafii wraz z ks. dr. Sławomirem Sobiech. Pielgrzymkę rozpoczęła Droga Krzyżowa na Jasnogórskich Wałach. Po nabożeństwie pasyjnym uczestnicy wysłuchali konferencji o. Marcina Ciechanowskiego, który zachęcał by od Maryi uczyć się zachowywać w sercu to wszystko, co Bóg mówi do człowieka, bo te słowa i wskazówki z pewnością kiedyś będą potrzebne i przyniosą owoce. Kulminacyjnym momentem a jednocześnie zwieńczeniem pielgrzymki była Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu, sprawowana pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Wętkowskiego. Mszę św. koncelebrował biskup senior Stanisław Gębicki oraz towarzyszący pielgrzymom prezbiterzy. Obecnych powitał o. Waldemar Pastusiak OSPPE, kustosz Jasnej Góry. W homilii Biskup Włocławski ukazał ideę nawiedzenia Matki Bożej w diecezji. Odwołując się do historii zauważył, że w różnych momentach dziejowych, Polacy przybywali na Jasną Górę, by szukać tu pomocy, pociechy i umocnienia. Zauważył też, że obecnie świat przeżywa trudne chwile: wojna, niepewność. Nauczeni przykładem św. Jana Pawła II i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, przychodzimy tutaj, by umocnić wiarę i nadzieję; pewni, że tu jest Matka, która zawsze nas wysłucha i zawsze powie nam to samo: "uczyńcie wszystko, cokolwiek Syn Mój wam powie" - mówił homiilsta. Przypomniał też cel przeżywanej pielgrzymki. - Chcemy zaprosić Maryję do nawiedzenia naszej diecezji, naszych parafii, a przede wszystkim naszych serc - powiedział bp Wętkowski. W tym kontekście wskazał na trzy najważniejsze pragnienia związane z nawiedzeniem. - Chcemy, aby Maryja przyszła uporządkować nasze życie: rodzinne, sąsiedzkie i osobiste; aby nawrócić nas do Chrystusa i aby wzmocnić sumienia, byśmy umieli w świetle Ewangelii zło nazywać złem, a dobro dobrem - tłumaczył hierarcha. Nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II, przypomniał słowa papieża Polaka: "Nie lękajcie się! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi". W tym kontekście podkreślił, że z tym samym przesłaniem przyjdzie do diecezji włocławskiej Matka Boża. Kończąc bp Wętkowski, w kontekście odczytywanego fragmentu Ewangelii, powiedział, że Maryja, przychodząc do parafii, przyniesie Jezusa, który każdemu zada pytanie: "Czy miłujesz Mnie? Czy twoje życie potwierdza wyznanie, które złożyłeś?" Przed błogosławieństwem i rozesłaniem, bp Krzysztof Wętkowski odczytał akt zaproszenia Matki Bożej do nawiedzenia diecezji włocławskiej w znaku Ikony Jasnogórskiej. Nawiedzenie Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej w diecezji włocławskiej rozpocznie się 22 kwietnia 2023 r. w Zduńskiej Woli i trwać będzie do 16 marca 2024 r.
(opr. na podstawie wiadomości umieszczonych na stronie diecezji włocławskiej)
Pielgrzymka klas ósmych szkół podstawowych do Lichenia - 27 września 2022 r.
Uroczystość Bierzmowania - 11 września 2022 r.
Dożynki parafialne - uroczystość dziękczynienia za plony - 04 września 2022 r.
W niedzielę 04 września 2022 r. na Mszy św. o godz. 11.00 odbyła się w naszej parafii uroczystość dziękczynienia za plony. Wszyscy korzystamy z pracy rolników, dlatego obowiązuje nas wdzięczność za chleb powszedni - dar Boga i owoc pracy rąk wielu ludzi. Jest to okazja do przypomnienia ciężkiej pracy rolników, tak często niedocenionej.
Uroczystość dożynek parafialnych była także wezwaniem do szacunku dla chleba, którego tak często brakuje głodującym na świecie. Mszy św. przewodniczył ks. proboszcz. Przed rozpoczęciem liturgii celebrans pobłogosławił chleb, owoce i warzywa oraz wieniec dożynkowy przygotowany w tym roku przez mieszkańców Galczyc. W homilii ks. proboszcz ukazał postać bł. Bogumiła, pustelnika z Dobrowa, który wykazał się pięknym przykładem niezachwianej wiary. Jego życie naznaczone ascezą pociągało innych do Chrystusa. Ks. proboszcz wskazał również na przykład życia Maryi, która przez swoje "fiat" bezgranicznie zaufała Panu Bogu i Jego planom. Każdy z nas powinien zapytać siebie: czy ja wierzę Panu Bogu tak jak Ona? Nie wystarczy być wierzącym, a nawet praktykującym, ale ufającym Bogu w każdej chwili życia - mówił kaznodzieja. Ks. proboszcz podziękował wszystkim rolnikom za ich ogromne poświęcenie, trud codziennej pracy. W liturgii uczestniczyli parafianie, rolnicy i zaproszeni goście Po zakończeniu uroczystości uczestnicy Mszy św. podzielili się pobłogosławionym chlebem.
Uroczystość odpustowa - NMP Częstochowskiej - 26 sierpnia 2022 r.
Dnia 26 sierpnia w kalendarzu liturgicznym przypada uroczystość NMP Częstochowskiej. Kościół kieruje nasze myśli i serca w stronę Jasnej Góry. Religijna i duchowa twierdza narodu - tak wielokrotnie, przy różnych okazjach nazywano Jasną Górę. Polacy znajdowali w niej oparcie zawsze, kiedy historia stawiała ich w obliczu próby. Szwedzki "potop", odsiecz wiedeńska, zabory, "Cud nad Wisłą", okupacja niemiecka, lata komunizmu - za każdym razem naród czerpał z Jasnej Góry nadzieję i siłę do przeciwstawienia się obcej potędze. Źródłem tej siły jest od ponad 600 lat Cudowny Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Wiele napisano o niezwykłej mocy tego Wizerunku i o cudach, jakie się dokonały za jego przyczyną, lecz nadal pozostaje on wielką tajemnicą. Tajemnicą, która przyciąga miliony wiernych. Diecezja włocławska rozpoczęła przygotowania do ważnych wydarzeń: Jubileuszu 900-lecia Diecezji Włocławskiej i Nawiedzenia Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej. Przeżywać je będziemy pod hasłem: "Przez Matkę do Syna - 900 lat Diecezji Włocławskiej".
Uroczystość odpustowa w naszej parafii była pierwszym akcentem przygotowania naszej wspólnoty do Nawiedzenia Matki Bożej, które będziemy przeżywać w październiku 2023 roku. Sumie odpustowej o godz. 11.00 przewodniczył ks. profesor Janusz Gręźlikowski, prof. nadzwyczajny UKSW w Warszawie, WSD we Włocławku oraz oficjał Sądu Biskupiego we Włocławku. W wygłoszonej homilii ks. profesor zwrócił uwagę na to, że chrześcijanin nigdy nie powinien wstydzić się swojej wiary. Szczególnie w dzisiejszym tak mocno zsekularyzowanym świecie chrześcijanie powinni być odważnymi świadkami Chrystusa, którzy będą innym wskazywać drogę prowadzącą do Boga. W uroczystości uczestniczyli prezbiterzy dekanatu piotrkowskiego z ks. wicedziekanem Krzysztofem Antczakiem, proboszczem par. Sadlno, wicedziekan i ojciec duchowny dekanatu lubranieckiego ks. Tadeusz Szczepaniak, proboszcz par Orle, wójt gminy Wierzbinek dr Paweł Szczczepankiewicz, bracia strażacy, służba liturgiczna, asysta parafialna, dzieci pierwszokomunijne, liczni parafianie i goście. Po Komunii św., po odmówieniu modlitwy miało miejsce podziękowanie ks. proboszcza. Następnie ks. profesor Gręźlikowski skierował słowo podziękowania pod adresem ks. proboszcza i wiernych. Kolejnym akcentem uroczystości było poświęcenie przez ks. profesora nowej monstrancji, która jest darem parafian z racji 30 rocznicy poświęcenia kościoła parafialnego (12 września 2022 r.). Następnie miało miejsce wystawienie Najświętszego Sakramentu, Litania do Matki Bożej Częstochowskiej, procesja eucharystyczna wokół kościoła, śpiew "Te Deum", uroczyste błogosławieństwo oraz pieśń na zakończenie uroczystości odpustowej.
Dziękując Bogu Najwyższemu za wszystkie otrzymane łaski, nieśmy naszej Ojczyźnie cząstkę dobra, jaką Bóg złożył w nasze serca. Idźmy przez życie z błogosławieństwem Boga i opieką Maryi, Pani Jasnogórskiej.