Zarys historii parafii

Parafia powstała z części parafii: Piotrków Kujawski, Bytoń, Sadlno i Orle. Została erygowana 16 ll 1986 r. przez bp. Jana Zarębę.

Po wielu latach starań parafian w końcu lat siedemdziesiątych ówczesne władze wyraziły zgodę na zbudowanie kościoła w miejscowości Kozy. Rodzina o nazwisku Saski przeznaczyła swój dom na plebanię a małżonkowie Smentek zdecydowali się ofiarować grunt z zabudowaniami na wzniosły cel powstania świątyni. Projekt architektoniczny, na polecenie ks. kan. Franciszka Olczyka, wykonał inż. Aleksander Holas z Poznania. Rozpoczął budowę kościoła i doprowadził ją do końca ks. Ryszard Kolibski, przy ogromnym zaangażowaniu wiernych.

Wykopy pod fundamenty rozpoczęto 13 IX 1983 r. Poświęcenia murów i wmurowania kamienia węgielnego dokonał 19 Vlll 1984 r. bp Jan Zaręba. Przeniesienie Najświętszego Sakramentu do nowo wybudowanego kościoła odbyło się przed pasterką na Boże Narodzenie 1986 r. Świątynia została konsekrowana przez biskupa Bronisława Dembowskiego 12 IX 1992 r.

Kościół jest zbudowany z żółtej cegły klinkierowej, w stylu nawiązującym do pagórkowego ukształtowania terenu, z konstrukcją dachową sięgającą ziemi. Dach pokryty jest blachą cynkową. Przy kościele jest dzwonnica z cegły klinkierowej w stylu zwieńczenia kościoła z dwoma nowymi dzwonami z 1997 r. Za kościołem, na cokole z cegły, stoi figura Chrystusa Miłosiernego „Jezu ufam Tobie”.

Do parafii należą następujące miejscowości: Kozy, Kózki, Gradowo, Galczyce, Krzymowo, Lubsin, Malina, Polesie, Nowiny Kryszkowskie, Słuchaj, Stawiska, Trojaczek i Zakręta. Parafia liczy obecnie 640 wiernych.

Zgłoś nadużycie Dowiedz się więcej